Меню сайту
ПОРТФОЛІО
БІОЛОГІЯ
ГЕОГРАФІЯ
ЕКОЛОГІЯ
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0
ПОГОДА
Погода
П`ятниця, 26.04.2024, 20:12
Вітаю Вас Гость
Головна » 2019 » Листопад » 24 » Статеві хромосоми і стать організму
14:44
Статеві хромосоми і стать організму

Ситуація, при якій є тільки хлопчики і дівчатка - це не єдина можлива варіація в природі. У природі є тварини-гермафродити. Найближче до людей - це дощові черв'яки і виноградні равлики: вони одночасно і хлопчики, і дівчатка.

Які є механізми визначення статі?

1. Стать визначається ще до моменту запліднення

Тварини продукують яйцеклітини двох типів: великі, багаті на жовток та дрібні, з невеличким запасом поживних речовин: із яйцеклітин першого типу розвиваються самки, а із яйцеклітин другого – самці (наприклад, у коловерток, дрібного багатощетинкового черв'яка – динофілюса тощо)

  

2. Вплив факторів зовнішнього середовища

В багатьох плазунів стать організму залежить від температури за якої відбувався розвиток ембріона (наприклад у крокодилів, черепах тощо)

 

Міжнародна команда вчених з Японії та США, вивчаючи американських алігаторів, з'ясувала, як саме температура визначає стать майбутньої крокодила. Виявляється, за це відповідає термочутливий білок TRPV4.
 
Відомо, що на статеву приналежність деяких рептилій - крокодилів і черепах - впливає температура навколишнього повітря, при якій знаходиться яйце із зародком. У американських алігаторів при 30 градусах з яєць виводяться самки, а при температурі 33 градуси - самці.
 
За це відповідає, як з'ясували вчені, білок TRPV4, який присутній в гонадах (статевих залозах) ембріонів алігаторів. Залежно від температури навколишнього середовища він відкриває доступ іонів кальцію в клітини, що активує гени, що забезпечують розвиток за чоловічим типом. За словами біологів, організми, в яких стать визначає температура, особливо чутливі до змін, що відбуваються в навколишньому середовищі, зокрема, до глобального потепління.

3. Вплив умов довкілля та гормонів

Під час ембріогенезу у деяких риб і земноводних закладаються водночас зачатки чоловічих і жіночих статевих залоз, але розвивається лише один тип (наприклад у риб-чистильників, риб-клоунів самці яких мають «гареми» з декількох самок, після загибелі самця його функції бере на себе одна із самок, у якої з недиференційованих зачатків розвиваються сім'яники. В мультфільмі «У пошуках Немо» була помилка: у Немо не могло бути тата, у нього могла бути тільки мама. Сам він у другій частині, коли подорослішав, повинен був перетворитися на дівчинку.

 

Зміну статі в ході онтогенезу спостерігають у кільчастого черв'яка офріотроха – молоді особини цієї тварини спочатку стають самцями, а досягнувши певних розмірів, перетворюються на самок.

Також подібні приклади відомі серед ракоподібних і риб (наприклад, в акваріумних рибок-мечоносців, губанів самки з віком здатні перетворюватись на самців).

 

У природі подібні ситуації - не рідкість. Статеві залози схожі один на одного і часто можуть змінюватися.

Як формується стать у людини і чому дівчинка може стати хлопчиком?

У людини біологічна стать визначається в момент зачаття за рахунок статевих хромосом. Так влаштовано, що мами формують у яєчниках тільки однакові статеві хромосоми - XX, а тати - різні - XY.

Перший етап - це коли на статевих хромосомах повинні включитися спеціальні гени, які повинні змусити майбутні статеві клітини перетворитися в клітини, що виробляють гормони. Відповідно, якщо є Y хромосома, вона включає цілий набір різних генів, які перетворюють певні клітини в сім'янники; якщо вона не включається, то розвиваються жіночі яєчники.

На цьому етапі буває, що на Х-хромосому потрапляє шматочок Y-хромосоми, і людина з генетичною статтю жінки перетворюється на чоловіка, тобто у нього починають розвиватися сім'янники. Наприклад, чоловік може дізнатися, що у нього жіночий генотип, тільки коли у нього не вийде зачати детей. Значить, що від тата і випадку залежить стать дитини. Відповідно, якщо при зачатті ці хромосоми однакові, то виходить дівчинка, якщо різні - хлопчик. Для того, щоб плід став чоловіком або жінкою, має пройти кілька етапів, на кожному з яких може щось «зламатися» і вийти проміжний варіант.

Другий етап - це коли статеві залози сформувалися і починають виділяти статеві гормони. Якщо вони сформувалися, але статеві гормони працюють занадто слабо, то при чоловічих сім'яниках у хлопчика можуть вирости жіночі геніталії.

Так, може народитися хлопчик з жіночими геніталіями: він буде виглядати як дівчинка, всі будуть його таким вважати. Під час статевого дозрівання у нього на місці жіночих статевих органів почнуть рости чоловічі, сформується не дуже великий пеніс, можуть опуститися яєчка. У деяких випадках він навіть може зачати дітей. Буває й протилежна ситуація: коли у біологічної дівчинки чоловічих гормонів виробляється більше, і вона народжується з геніталіями, які нагадують чоловічі.

Американська модель бельгійського походження Ханна Габі Оділь, яка працювала з Alexander Wang, Dior, Gucci і Prada, розповіла, що є інтерсекс-людиною. При народженні Оділь діагностували Синдром Морріса (AIS), який зустрічається у 1 дитини з 20 тисяч. Генетично Ханна Габі є чоловіком, проте через синдром нечутливості до андрогенів її тіло розвивалося по жіночому фенотипу. Лікарі переконали батьків Оділь зробити дитині операцію з видалення яєчок у 10 років. У 18 дівчина перенесла ще одну операцію - вагінопластіку.

Все це - варіації статевих ознак, які не вписуються в бінарні уявлення про біологічне поле. Тобто інтерсексуальність. Випадки прояву інтерсексуальності були завжди. Один з них, наприклад, описаний в романі «Еркюлін Барбен: спогади гермафродита» Мішеля Фуко початку XIX століття. У ній розповідається про чоловіка-інтерсекса, який прожив першу частину свого життя як жінка. За сюжетом у нього важке життя і врешті-решт він закінчує життя самогубством.

Поки у людини формується стать, одночасно відбувається розвиток мозку, на який діють гормони, що впливають на поведінкові установки. Є непрямі докази, які говорять, що інтерсексуальність може лише частково в процесі формування мозку в утробі вплинути на орієнтацію, самовизначення і інше. Доказів цьому немає. Залежно від того, на якому саме етапі відбулося розбіжність з типовим розвитком плоду, буде залежати, коли це стане явно. Це можна помітити і при статевому дозріванні, і при формуванні вторинних статевих ознак, і в дорослому житті. (Наприклад, намагаючись зачати дитину), і навіть в старості.

Деякі статеві ознаки можуть бути пов'язані зі спадковістю, а можуть і з випадковістю. Тобто як в тих випадках, коли статеві хромосоми змінюються без явних причин. До кінця ця тема не вивчена, її, на жаль, не фінансують, є багато противників її вивчення. Можливо, інтерсексуальність залежить від чогось, що ми ще не знайшли. У тварин, наприклад, інтерсекс-варіації виявлялися при порушенні рівня статевих гормонів через хвороби.

У дорослому житті хтось із інтерсексів може мати дітей, а хтось безплідний. При цьому інтерсексуальність - основна причина чоловічого безпліддя: до 2% всіх чоловіків на Землі мають жіночу стать за генотипом. Існує складний взаємозв'язок інтерсексуальності і гендерних і сексуальних уподобань. Але взагалі інтерсекс, звичайно, може вважати себе і чоловіком, і жінкою, і кимось ще. Йому можуть подобатися люди тієї ж статі або протилежної. Ніякої однозначного зв'язку тут просто немає.

Переглядів: 330 | Додав: rutia | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Ім`я *:
Email *:
Код *:
Форма входу
Пошук
Новини
Материалов за текущий период нет.
Годинник
Банер
Міністерство освіти і науки
Агроосвіта
Коледж Youtube Facebook ЗНО znovideo