Меню сайту
ПОРТФОЛІО
БІОЛОГІЯ
ГЕОГРАФІЯ
ЕКОЛОГІЯ
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0
ПОГОДА
Погода
П`ятниця, 26.04.2024, 16:42
Вітаю Вас Гость
Головна » 2019 » Жовтень » 27 » Некодуючий геном та статеве дозрівання
16:52
Некодуючий геном та статеве дозрівання

Знайомтеся - це Caenorhabditis elegans або вільноживуча нематода. Біологи її люблять. Нематода стала першим багатоклітинним організмом, геном якого був повністю секвенований.

Світлина від Michael Khetsuriani.

Нещодавні дослідження на C. elegans показали, що одним із регуляторних елементів статевого дозрівання є довгі некодуючі РНК.

Некодуючий геном - величезний і неосяжний, краю якому поки щи не видно. Гени, що кодують білки, складають менше 2% від усієї ДНК. Раніше вважали, що все інше то якесь сміття, занесене еволюцією, і до РНК, що не кодують білки, ставилися як до "транскрипційного шуму", акцентуючи увагу лише на білок-кодуючих РНК та деяких некодуючих РНК, що безпосередньо задіяні у процесі синтезу білка.

У статтях за 2015 рік йдеться про понад 30 тисяч некодуючих РНК. У статтях за 2019 вже говориться про понад 40 тисяч ідентифікованих довгих некодуючих РНК. Де межа, поки що невідомо. Їх може бути і 200 тисяч, і 2 мільйони.

Вже зрозуміло, що ні про який сміттєвий геном не може бути і мови. Кожна некодуюча РНК виконує функцію, яка має бути вивчена.

У липні цього року вийшла стаття від колег з Рочестерського Університету, які показали, що довга некодуюча РНК lep-5 відіграє важливу роль у статевому дозріванні нематод. Власне, вчені встановили, що lep-5 якимось чином взаємодіє з генами LIN28 та LEP2, що в свою чергу стимулює статеве дозрівання в певний період розвитку особини. Показано, що мутації гену lep-5 призводять до передчасного статевого дозрівання, при цьому нервова система таких особин залишається на ювенільній стадії.

Цікаво, що і у людей також існують гени, що пов'язані із передчасним статевим дозріванням. Це згаданий вище ген LIN28 та ген MKRN3. Дослідники припускають, що і у людей регуляція цього процесу здійснюється довгими некодуючими РНК, але поки що їх не ідентифіковано.

Кому цікаво, почитати про це детальніше можна тут:

 

Переглядів: 276 | Додав: rutia | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Ім`я *:
Email *:
Код *:
Форма входу
Пошук
Новини
Материалов за текущий период нет.
Годинник
Банер
Міністерство освіти і науки
Агроосвіта
Коледж Youtube Facebook ЗНО znovideo